Meeting
Reports
by Alan
WEDNESDAY 1st JUNE
(Short Track)
Stock Cars=12 cars.
"B"
Final result - 1st Terry Crowley 81, 2nd Gary Osborne
79, 3rd Michael Clague 73, 4th Vince Brickell 67, 5th
Jake Watson 45, 6th Baz Watson - did not start.
"A" Final result - 1st Jamie Clarke 80, 2nd Elliot
Oliver 79, 3rd Matthew Foster 75, 4th Jac Maw 73, 5th
Billy Clague 67, 6th Dan Rogers 55.
Bangers=9 cars.
Final result - 1st Dan Rogers 63, 2nd Billy Clague 56,
3rd Kirsty Jones 53, 4th Michael Clague 50, 5th David
Spencer 49, 6th Alex Spencer 46, 7th Matthew Foster 46,
8th Chris Dervin 29, 9th Tom Howells - did not start.
NEXT MEETING - WEDNESDAY 8th JUNE.
MONDAY 30th MAY -
STOCK CARS - National round 4
30 CARS RACED.
Highest laps in Round 1 were - Anthony Wyper 108,
Brandon Eccles & Martin Riley 103, James Sturman & Gary
Osborne 101, Jonathan Hartley & Mark Craig 100,
Stewart Smith, Jamie Clarke, Terry Crowley, Andy Cox &
Elliot Oliver 97. Round 2 -Martin 109,
Anthony 105, Brandon 103, Stewart 102, Gary Osborne 101,
James Sturman, Matt & Jonathan 100, Allan Inness &
Elliot 99. Round 3 - Brandon 108, Anthony 106,
Matt 104, Jamie, Gary Riddell, Stewart & Mark Craig 100,
Terry 99. Round 4 - Matt 109, Anthony 108,
Brandon 106, James Sturman 102, Jonathan, Martin &
Miklos 97.
Consolation result:-
1st Gary Riddell 95 (progressed to final), 2nd Gary
Osborrne 94, 3rd Jamie Clarke 92, 4th Miklos Szabados
89, 5th Andy Cox 89, 6th Terry Crowley 82, 7th Mark
Craig 80, 8th Elliot Oliver 76
Final
result:- 1st Matt Bennett 106, 2nd Brandon
Eccles 106, 3rd Stewart Smith 102, 4th Martin Riley 102,
5th James Sturman 101, 6th Gary Riddell 99, 7th Jonathan
Hartley 94, 8th Anthony Wyper 91. Trophies went to
all finalists, also best white - Jordan Hall, best
yellow Brandon O'Neill, best blue Terry Crowley, best
junior Brandon Eccles, and to concourse winner Leah
Wyper.
Grand National -
open to any car not qualifying for final or consolation.
- 12 cars raced. Result:- 1st Jim Burkett 78, 2nd
Allan Inness 77, 3rd Gordon Mutch 77, 4th Brandon
O'Neill 73, 5th Craig Baker 72, 6th Michael Clague 72,
7th Peter Wright 69, 8th James Eccles 68, 9th Jordan
Hall 59, 10th Leah Wyper 58, 11th Billy Clague 37, 12th
Jake Watson 5.
Thanks to Jane & Rebecca for running
our canteen today - they were presented with a bunch of
flowers each.
WEDNESDAY 25th MAY
(Short Track)
Stock Cars=16 cars.
"B"
Final result - 1st Michael Clague 66, 2nd Billy Clague
61, 3rd Jac Maw 61, 4th Mark Craig 59, 5th Jordan Hall
55, 6th Baz Watson 53, 7th Ian Whiteside 52, 8th Jake
Watson - did not start. "A" Final
result - 1st Anthony Wyper 77, 2nd Jamie
Clarke 76, 3rd Terry Crowley 75, 4th Martin Riley 71,
5th Dan Rogers 71, 6th Gary Osborne 70, 7th Elliot
Oliver 67, 8th Cameron brown 62.
Bangers=9cars.
Final
result - 1st Dan Rogers 51, 2nd Billy Clague 45, 3rd Ian
Whiteside 44, 4th Tom Howlls 41, 5th Michael Clague 40,
6th Keane Worthington 35, 7th Alex Spencer 27, 8th David
Spencer 27, 9th William Yarwood 24.
SATURDAY 21st MAY
- STOCK CAR & BANGER POINTS.
36 cars raced today.
Stock Cars=25 cars.
Highest
laps in Round 1 were - Gary Osborne & Mark Craig 87,
Terry Crowley, Vince Brickell & Stewart Smith 86, Elliot
Oliver 85, Brandon Eccles 84, Peter Wright 82, Duncan
Stott 81,
Pete Ayriss 80. Round 2 -
Brandon
91, Stewart 89, Elliot, Vince & Pete 85, Gary 84,
Mark 83, Jamie Clarke 81, Terry 80. Round 3 - Gary 90,
Elliot & Pete 88, Stewart 87, Brandon 85, Vince 83,Jamie
& Cameron Brown 82. The first final was a
"C" final
- this is a once a month race for white &
yellow tops who have not qualified for the final or
consolation. "C" Final
result - 1st Michael Clague
55, 2nd John Wills 55, 3rd Ian Drake 54, 4th Ian Warman
54, 5th Jordan Hall 53, 6th Leah Wyper 46, 7th Baz
Watson 44, 8th Jake Watson 40. "B"
final consolation result - (set as a 6 min
race in error) - 1st Terry Crowley 98 (progressed to
final), 2nd James Eccles 94, 3rd Peter Wright 91, 4th
Dan Rogers 88, 5th Jac Maw 88, 6th Billy Clague 86. 7th
Duncan Stott 85, 8th Cameron Brown 83."A"
Final result - 1st Brandon Eccles 91, 2nd
Stewart Smith 89, 3rd Vince Brickell 84, 4th Pete Ayriss
83, 5th Terry Crowley 82, 6th Jamie Clarke 82, 7th Gary
Osborne 81, 8th Elliot Oliver 80.
Bangers=11 cars.
Highest laps in the three rounds was 63 by Dan Rogers.
Final result - 1st Billy Clague 58, 2nd Duncan Stott 57,
3rd Kirsty Jones 56, 4th Dan Rogers 55, 5th Max Howard
52, 6th Michael Clague 50, 7th Ian Warman 49, 8th Tom
Howells 45, 9th William Yarwood 40, 10th Chris Jones 19,
11th Chris Dervin 13.
Thanks to Jane & Rebecca for
running our canteen today.
NEXT RACING- WEDNESDAY,
then the NATIONAL STOCK CAR MEETING MONDAY 30TH.
(Entries for this now closed)
WEDNESDAY 18th MAY
Stock Cars=13 cars.
Round
2 was delayed a while when we had to open all the doors
and windows when Dan's lipo's went up in smoke.
"B" Final result - 1st Dan Rogers 63,
2nd Ian Whiteside 60, 3rd Billy Clague 56, 4th Baz
Watson 49, 5th Jake Watson 44, 6th Gary Osborne - did
not start. "A" Final result
= 1st Anthony Wyper 69, 2nd Elliot Oliver 66,
3rd Terry Crowley 66, 4th Mark Craig 65, 5th Vince
Brickell 63, 6th Michael Clague 58, 7th Jamie Clarke 43.
Bangers=11 cars.
Final
result - 1st Dan Rogers 53, 2nd Ian Whiteside 47, 3rd
Kirsty Jones 46, 4th Tom Howells 42, 5th David Spencer
41, 6th Alex Spencer 40, 7th Billy Clague 39, 8th
Michael Clague 30, 9th Chris Jones 14, 10 Chris Dervin -
did not start, 11th William Yarwood - did not start.
SATURDAY 14th MAY
- STOCK CAR & BANGER POINTS
27 cars raced today.
Stock Cars=21 cars.
Highest
laps in Round 1 were = Anthony Wyper 88, Martin Riley
84, Stewart Smith 82, Brandon Eccles & Mark Craig 80,
Jamie Clarke 79, Vince Brickell & Matt Brown 78.
Round 2 -Martin & Brandon 89, Anthony 88, Vince &
Stewart 83, Jamie & Terry Crowley 82, Matt 81, Pete
Ayriss 80. Round 3 - Anthony 90, Terry 86,
Stewart & Brandon 85, Martin 84, Mark & Pete 82,
Jamie 81.
Consolation result - 1st Mark Craig
82 (progressed to final), 2nd Jac Maw 76, 3rd Pete
Ayriss 76, 4th James Eccles 75, 5th John Wills 63, 6th
Ian Warman 62, 7th Matt Brown 53, 8th Michael Clague 20.
"A" Final result -
1st Anthony Wyper 91, 2nd Stewart
Smith 90, 3rd Brandon Eccles 90, 4th Martin Riley 89. 5th
Terry Crowley 86, 6th Mark Craig 85, 7th Vince Brickell
83, 8th Jamie Clarke 82.
Bangers=6 cars. Highest
laps in the three rounds was 67 by Chris Faulkner. Final
result - 1st Chris Faulkner 67, 2nd Michael Clague 61,
3rd Billy Clague 58, 4th Ian Warman 57, 5th Steve Cowles
10, 6th Tom Howells-did not start.
Thanks to Julie
for running our canteen today.
WEDNESDAY 11th MAY
Stock Cars=16 cars.
"B"
Final result - 1st Jac Maw 61, 2nd Billy Clague 59, 3rd
Michael Clague 44, 4th Jake Watson 23, 5th Baz Watson
17, Cameron brown, Steve Cowles & Jordan Hall did not
start. "A" Final result - 1st
Elliot Oliver 63, 2nd Gary Osborne 62, 3rd Jamie Clarke
61, 4th Hannah Ayriss 57, 5th Terry Crowley 55, 6th
Martin Riley 54, 7th Dan Rogers 54, 8th Mark Craig 49.
Bangers=11cars.
Final result - 1st Dan Rogers 49, 2nd David Spencer 47,
3rd Kirsty Jones 46, 4th Michael Clague 43, 5th Alex
Spencer 39, 6th Billy Clague 37, 7th Wlliam Yarwood 24,
8th Chris Dervin 27, 9th Steve Cowles 24, 10th Chris
Jones 14, 11th Kiri Dale 7.
FRIDAY NIGHT(13th) IS
THE 2nd MONTHLY TEST & TRY NIGHT - NO LAP COUNTING JUST
SETTING UP CARS ETC. 6.30pm to 9pm
WEDNESDAY 4th MAY
(Short Track)
Stock Cars=14 cars.
"B"
Final result - 1stTerry Crowley 72, 2nd Billy Clague 66,
3rd Baz Watson 59, 4th Michael Clague 55, 5th Jake
Watson 53, 6th Jordan Hall 12, 7th Tom Howells - did not
start. "A" Final result
- 1st Anthony Wyper 85, 2nd Mark Craig 83, 3rd Steve
Curley 83, 4th Elliot Oliver 82, 5th Jamie Clarke 82,
6th Dan Rogers 78, 7th Martin Riley 12.
Bangers=9 cars.
Final result - 1st Dan Rogers 59, 2nd Michael Clague 54,
3rd Alex Spencer 46, 4th Chris Dervin 45, 5th William
Yarwood 40, 6th Billy Clague 36, 7th David Spencer 35,
8th Keane Worthington 33, 9th Kirsty Jones 3.
NEXT
MEETING - WEDNESDAY 11th MAY
SATURDAY 30th
APRIL- (Short Track)
22 cars raced today
Stock
Cars=16 cars.
Rouind
1 highest laps - Anthony Wyper 95, Matt Brown 93, Terry
Crowley 92, Mark Craig & Dan Rogers 88. Round 2 -
Anthony 96, Matt & Mark 91, Elliot Oliver 89.
Round 3 - Anthony & Dan 90, Terry & Mark 89, Matt &
Vince Brickell 88. No consolation today, as it was
not a points meeting - just A & B finals.
"B" Final result
- 1st Stewart Smith 77, 2nd Jamie
Clarke 66, 3rd Andy Cox 63, 4th John Wills 61, 5th Leah
Wyper 56, 6th Ian Drake 56, 7th Jac Maw 36, 8th Duncan
Stott - did not start.
"A" Final result -Anthony
Wyper 89, 2nd Elliot Oliver 85 (300.43), 3rd Terry
Crowley 85(300.63), 4th Vince Brickell 85(301.91), 5th
Mark Craig 82, 6th Dan Rogers 82, 7th Ian Warman 75, 8th
Matt Brown 38.
Bangers=6 cars. Highest laps in
the three rounds was 73 by Dan Rogers. Final
result:- 1st Dan Rogers 79, 2nd Duncan Stott 76, 3rd Ian
Warman 67, 4th Chris Faulkner 65, 5th Kirsty Jones 55,
6th Chris Jones 11.
Thanks to Kirsty & Rebecca for
running our canteen today.
NEXT MEETING - WEDNESDAY
4th MAY.
WEDNESDAY 27th
APRIL (Short Track)
Stock Cars=19 cars.
"B"
Final result - 1st James Eccles 63, 2nd Jamie Clarke 62,
3rd Vince Brickell 61, 4th Michael Clague 54, 5th Jordan
Hall 53, 6th Cameron Brown 49, 7th Jac Maw 37, 8th Tom
Howells 11. "A" Final result- 1st Anthony
Wyper 70, 2nd Martin Riley 69, 3rd Matt Brown 68, 4th
Elliot Oliver 66, 5th Terry Crowley 65, 6th Billy Clague
64, 7th Dan Rogers 64, 8th Mark Craig 63.
Bangers=11 cars.
Final result - 1st Dan Rogers 48, 2nd David Spencer 44,
3rd Stuart Cowie 44, 4th Kirsty Jones 40, 5th William
Yarwood 40, 6th Ian Whiteside 38, 7th Chris Darlaston
30, 8th Chris Dervin 29, 9th Michael Clague 26, 10th
Alex Spencer 4, 11th Billy Clague - did not start.
SATURDAY 23rd
APRIL - STOCK CAR & BANGER POINTS
45 cars raced today
-
There
were several visitors today, they had been invited to
Mark Craigs "STAG DO" race meeting in the afternoon,
and decided to come early and race at our normal club
meeting.
Stock
Cars= 35 cars.
Highest laps in Round 1 were
Graham Eccles , Brandon
Eccles & Matt
Bennett 104, Anthony Wyper 102,
Ryan Cattell, Stewart Smith, Martin Riley & Stuart
Clarke 101, Round 2
- Ryan 107, Matt 106, Stuart &
Stewart 104, Elliot Oliver 103, Luke Brickell 101,
Brandon 100. Round 3 = Matt &
Anthony 105, Graham & Dan Rogers 104, Brandon 103,
Martin & Ryan 102, Stewart & Keith
Stanford 100.
B" Final
result - 1st Dan Rogers 104 (progressed to
final), 2nd John Gould 103, 3rd Stuart Clarke 102, 4th
Luke Brickell 98, 5th Elliot Oliver 97, 6th Peter Wright
97, 7th Vince Brickell 97, 8th Keith Stanford 94.
"A" Final result -
1st Matt Bennett 104, 2nd Brandon Eccles 104, 3rd
Stewart Smith 101, 4th Martin Riley 100, 5th Dan Rogers
100, 6th Ryan Cattell 95, 7th Graham Eccles 94, 8th
Anthony Wyper 36.
Bangers= 10 cars. Final
result - 1st Dan Rogers 77, 2nd Max Howard 74, 3rd
Martin Riley 65, 4th Billy Clague 64, 5th Keith Stanford
64, 6th Gordon Mutch 63, 7th Chris Jones 60, 8th Chris
Faulkner 53, 9th Michael Clague 11, 10th Chris Dervin -
did not start.
SATURDAY AFTERNOON - MARK CRAIG's STAG DO.
36 cars
raced. The format was different - we
changed the track centre to "The World's" centre, heats
were 4mins, consolation & final 5 mins both with 10
cars.
Consolation result -
1st Gordon
Mutch 77, 2nd Gary Riddell 74, 3rd Vince Brickell 71,
4th Keith Stanford 71, 5th Mark Craig 69, 6th Terry
Crowley 68, 7th Michael Clague 67, 8th Peter Riddell 61,
9th Ian yarwood jnr 61, 10th Luke Brickell 40.
Final result:-
1st Graham
Eccles, 84, 2nd Brandon Eccles 83, 3rd Ryan Cattell 79,
4th Anthony Wyper 79, 5th Gordon Mutch 76, 6th Rob
Whalley 75, 7th James Sturman 73, 8th Gary Riddell
69, 9th Dan Rogers 65, 10th Mark Craig 45.
Trophies
went to all finalists, concourse was won by James
Sturman, other trophies I have no details - perhaps
Anthony or Mark will fill us in.
Thanks to Jane and
Julie for running our canteen today.